"Noskenē dabu" ir tūrisma maršruts, kas ietver 14 apskates objektus Lubānas novada teritorijā, pie kuriem ir izvietoti informatīvi stendi ar papildus informāciju par blakusesošo objektu. Lai iegūtu paplašinātu informāciju par katru no objektiem, ir jānoskenē uz stenda atrodamais QR kods vai jālieto uz stenda atrodamā saite uz Lubānas novada mājas lapu. Par maršrutu iespējams interesēties tūrisma informācijas centrā O.Kalpaka ielā 4 – 3.
Apskates objekti:
1. Lubānas centrs
2. Lubānas Evanģēliski luteriskās draudzes baznīca
3. Lubānas vecā kapsēta
4. Alfrēda Grāvera māja
5. Lubānas katoļu baznīca
6. Pilsētas skolas ēka
7. Ministrijas skola
8. Zaķu vecaine
9. Tilts pār Aivieksti
10 .Piemiņas akmens Celmlaužiem
11. Lubānas stacijas ēka
12. Naudas ozols
13. Jāņa Zābera muzejs
14. Visagala kapi
15. Kājnieku laipa
Lubānas vēsturiskais centrs
Katrai ēkai Lubānas centrā ir savs stāsts un vēsture, kādas mūžs tuvojas beigām, savukārt cita ir uzsākusi jaunu dzīvi, bet viens visām ir kopīgs – tās ir nozīmīgas vēstures liecības, kas stāsta par pilsētas un pašu lubāniešu ikdienas gaitām jau vairāk kā 100 gadus.
1. Agrāk ēka O.Kalpaka ielā 2 izmantota kā tirgotāju ēka. Savukārt šobrīd tā kalpo sabiedriskām vajadzībām. Tā, 2016.gada vasarā, kopā ar Lubānas Evanģēliski luteriskās draudzes baznīcu un izbijušo baznīcas krogu (O.Kalpaka iela 1) ieguva valsts nozīmes kultūras pieminekļa statusu.
2. Sākotnēji šajā vietā atradās pagasta valdes nams, un vēlāk 1869.gadā arī tiesa un pagrabstāvā cietums. Pēckara gados tā tika pielāgota skolas vajadzībām. Tomēr 2009.gadā ēka nodega un no tās palika tikai pamati. Pamatojoties uz to, ka ēka ir vēsturiski svarīga un atrodas pilsētas centrā, novada pašvaldība atrada līdzekļus lai ēku uzceltu no jauna. Un no tā laika Kultūras nama administrācija ir tikusi pie jaunām telpām, Lubānai ir sava izstāžu zāle, tūrisma informācijas centrs, jauniešu centrs un amatnieku centrs.
3. Lubānas kultūras centrs ir klubs, kurā norit visi lielākie pasākumi gada aukstajā sezonā, kas pilsētas estrāde netiek izmantota. Klubs ir piedzīvojis gan Latvijā slavenu mākslinieku uzstāšanos, gan vietējo un viesu pašdarbnieku sniegtos sirsnīgos koncertus. Lubānas novads var lepoties ar daudzajiem pašdarbnieku kolektīviem – visa vecuma tautas deju kolektīvi, koris, vokālais ansamblis, amatierteātris, kapela un citi.
4. Šo ēku lubānieši visbiežāk sauc par veco kultūras namu, tomēr tā vēsture ir senāka. Agrāk tā kalpoja kā zemkopības biedrības nams, kas 20.gadsimta sākumā nodega un uzreiz tika atjaunots. Vēlāk ēkā ierīkota kino būda un darbību uzsācis kultūras nams, kas tur darbojās līdz pat 2010.gadam. Ēka šobrīd ir kritiskā stāvoklī un tās atjaunošana tuvākajā laikā nav plānota.
5. Šobrīd šajā ēkā darbojas Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Lubānas posteņa ugunsdzēsēji. Arī ievērojamā pagātnē šai ēkai bija liela nozīme apkārtnes iedzīvotāju dzīves uzlabošanai. Šajā ēkā darbojās magazīna, kurā tika glabātas pārtikas rezerves. Tā kā Lubāna mēdza applūst un ūdens pilsētas ielās uzglabāties līdz pat jūlijam, dārzus un laukus iekopt nebija iespējams. Šī bija tā vieta, kur cilvēki varēja ierasties, lai saņemtu pārtiku, kas palīdzēja viņiem izdzīvot.
6. Šī sarkanā koka ēka šķietami ir ļoti parasta ēka, tomēr arī tā ir dzīvojusi cauri gadsimtiem un joprojām kalpo lubāniešiem un pilsētas viesiem. Agrāk ēkas telpās atradusies aptieka, savukārt vēlāk arī bibliotēka. Šobrīd ēkas 2.stāvs ir apdzīvots, bet 1.stāvs atvēlēts tirdzniecības un pensionāru biedrības vajadzībām.
Vēsturiskās bildes pieejamas šeit*