Pusceļā starp Praulienu un Lubānu, šosejas malā blakus Aiviekstei stāv sens nams no laukakmeņiem – muzejs Vecais Ceplis. Jāņa Zābera (1935-1973) muzejs viņa dzimtajās mājās tika atklāts 1973.gada 11.augustā – dziedātāja dzimšanas dienā, nepilnus piecus mēnešus pēc Jāņa Zābera pāragrās nāves (audzējs galvā). Muzeja izveidē piedalījās ārkārtīgi daudzi: draugi un kolēģi operā, dažādas Madonas rajona iestādes un saimnieciskie uzņēmumi. "Vecajam Ceplim" bija jāremontē telpas, izbūvējot zāli bēniņos, jālabo ceļš no Meirāniem līdz mājām, jāizgatavo stendi un vitrīnas, jāsameklē eksponātus un jāiekārto ekspozīcija. Tam visam vajadzēja kokmateriālus, cementu, krāsas, granti, papīru, rokas un galvas, kas gatavas strādāt, neprasot īpašu samaksu. Un muzejs tapa kā brīnums!

"Latviešu tautas gaišais ģēnijs", "Īsts pučīnists", "Tautas iemīļotākais dziedonis", "Patiess mākslinieks un brīnišķīgs dziedātājs" – šie ir tikai daži no apzīmējumiem, kādus savā īsajā mūžā izpelnījies Jānis Zābers. Izcilais latviešu dziedātājs bija spožs itāļu, krievu un latviešu operu varoņu atveidotājs, kā arī kamerdziedonis. Tautā viņš bija viens no iemīļotākajiem māksliniekiem.

Mākslinieka dzimtajās mājās var apskatīt fotogrāfijas no viņa dzīves gājuma, afišas, operu tērpus. Pats neatņemamais- dziesmu un operu āriju ieraksti mākslinieka izpildījumā. 1980.gadā iznāca Sofijas Vēriņas un Kārļa Pamšes sakārtota atmiņu grāmata par Jāni Zāberu. 2010.gadā izdota Daigas Mazvērsītes grāmata "Pusvārdā: Jānis Zābers". Gandrīz jau 20 gadus darbojas J.Zābera piemiņas fonds. Muzeju pārzina J.Zābera brāļa meita Gunta Brieze ar savu ģimeni, un to ir iespējams aplūkot iepriekš saskaņojot laikus.

Skatīt video: https://www.youtube.com/watch?v=Rs-2h9b8ZRM

Bijušā Meirānu pagasta skaistākā vieta "Vecais Ceplis". Tā ir teicis dziedātājs Jānis Zābers, kas dzimis un audzis šajā mājā. Pēc viņa nāves tika izveidots dziedoņa piemiņas muzejs.

Iespēja baudīt dabas klusumu un mieru Aiviekstes krastā. Piedāvājumā Jāņa Zābera muzeja apmeklējums gida pavadībā, āra nojume, ugunskura vietas un telšu vietas, āra tualete. Iespēja piestāt ar laivām.

 

Adrese: "Vecais Ceplis", Meirāni, Madonas nov., LV-4830

Tālrunis: +371 29355123;  +371 26862047

E-pasts: gunta.brieze@inbox.lv

Mājaslapa: http://www.janiszabers.com/